Dużo ważniejsze jest niepopełnianie krytycznych błędów niż dokonywanie genialnych decyzji.

Przemysław Gerschmann

Konteneryzacja stanowi niezwykle ważny element w dzisiejszym świecie rozwoju oprogramowania, w którym stała się integralną częścią świata IT i jest szeroko stosowana w różnych sektorach przemysłu - szczególnie w aspekcie rozwiązań chmurowych. Docker to platforma do konteneryzacji aplikacji, która umożliwia izolację aplikacji oraz ich zależności od systemu operacyjnego. Z tego powodu jest technologią, której znajomość jest aktualnie pożądana przez programistów. Docker zmienia sposób w jaki wytwarzamy, wdrażamy i uruchamiamy aplikacje. Kluczowa jest tu elastyczność, przenośność i izolacja aplikacji od systemu operacyjnego. Staje się to możliwego dzięki mechanizmowi pakowania aplikacji wraz ze wszystkimi niezbędnymi zależnościami i konfiguracją. W wyniku tworzenia obrazu aplikacji, pakowania jej, otrzymujemy przenośny artefakt, który może być w łatwy sposób przenoszony i rozpowszechniany.

Dzięki 'Docker' programiści i administratorzy mogą łatwo tworzyć, wdrażać i skalować aplikacje w izolowanych kontenerach. Rozwiązuje to wiele problemów związanych z różnicami w środowiskach, występujących w tradycyjnych metodach wdrażania aplikacji. Szczególnie użyteczny staje się w przypadku mikroserwisów, gdzie każdy element aplikacji może być opakowany w osobnym kontenerze. Oto kilka przykładów w których Docker jest szczególnie przydatny:

  • izolacja środowiska deweloperskiego, produkcyjnego, od reszty systemu, co zwiększa bezpieczeństwo i stabilność aplikacji.
  • unikanie konfliktów zależności i zapewnianie spójność między środowiskiem deweloperskim a produkcją.
  • CI/CD. Kontenery Docker mogą być łatwo uruchamiane na różnych etapach procesu CI/CD. Każdy kontener może zawierać w sobie inną wersję aplikacji, co pozwala na szybkie wykrywanie i rozwiązywanie problemów.
  • tworzenie i testowanie aplikacji na różnych systemach operacyjnych i architekturach sprzętowych dzięki obsłudze wielu platform
  • przyspieszanie procesu rozwoju oprogramowania poprzez szybkie tworzenie i udostępnianie środowisk deweloperskich.
  • współpraca z Kubernetes

Czy Docker ma alternatywy. Oczywiście, że tak. Warto wspomnieć o alternatywach takich jak Podman, containerd, lub rkt. Wszystkie są zgodne ze specyfikacją OCI, której jest tworzenie otwartych standardów branżowych dotyczących formatów kontenerów i środowisk wykonawczych. Organizacje takie jak OCI pracują nad standardami konteneryzacji, pomagając zapewnić spójność i interoperacyjność między różnymi narzędziami i platformami. Rosnąca popularność rozwiązań służących do konteneryzacji, oraz istnienie organizacji takich jak OCI dowodzi, że konteneryzacja aplikacji jest obecnie ważnym i trwałym trendem na rynku oprogramowania.

Zobacz prosty przykład: Docker - przykład zastosowania

Artykuł dodano 2023-09-10