Na początek kupuj absolutnie najtańsze narzędzia, jakie możesz znaleźć. Potem uaktualnij te, których często używasz. Jeśli finalnie któregoś z nich używasz do pracy, kup najlepsze, na jakie Cię stać.
Kevin Kelly
Wnioski z książki "Bogaty albo Biedny po prostu różni mentalnie" T. Harv Eker są niebanalne. Streszczenie książki w kilku zdaniach jest również wyzwaniem, gdyż w krótkim tekście jest multum treści. Moim zdaniem jest to książka z którą warto spędzić trochę czasu. Traktuję ją jako fascynujący przewodnik po psychologii bogactwa i biedy. To skondensowana piguła stymulująca do przemyśleń. Najważniejsze przesłanie płynące z książki to, że myślenie i sposób pojmowania świata ma bezpośrednie przełożenie na nasze życie. Wiele schematów naszego postępowania wynika ze środowiska, które latami kształtowało nasze zachowanie - warto zyskać tego świadomość. Na stronach książki nie znajdziemy gotowych rozwiązań, ale czytelnie zostanie nam przedstawiony wpływ mentalności na wyniki.
T. Harv Eker skupia się na znaczeniu „jakości” naszych myśli. Zwraca uwagę w jaki sposób przekładają się na podejmowane przez nas decyzje, dalej na sposób działania, oraz dalej na całe życie. Napisał wprost, że nie ma złotego przepisu na "sukces", czymkolwiek on jest. Sukces jest wynikiem procesu wymagającego pracy . Autor silnie zachęca do dwóch rzeczy: do samodzielnego myślenia oraz do zapisania się na szkolenie autora – ten drugi wątek jest szczególnie irytujący!
Rzucając pobieżnie okiem na książkę można dojść do wniosku, że stanowi takie coachingowe bajko pisanie. Sugeruję być ponadto i samodzielnie, z otwartym umysłem, zastanowić się nad przekazem autora. W mojej ocenie dobrym pomysłem jest przeczytanie fragmentu książki i zmuszenie się do refleksji nad nim. Materiału do takich ćwiczeń jest mnóstwo. Ułamek cytatów z książki, które doskonale nadają się do przemyśleń:
Sam język i styl prowadzenia narracji to typowa forma motywacji zza oceanu, która pragnie w energiczny, prosty i entuzjastyczny sposób zmienić kierunek myślenia czytelnika i pchnąć go do działania, które ma sprawiać wrażenie łatwego i przyjemnego. Poważną wadą książki jest autoreklama szkoleń autora. Chwilami ma się wrażenie, że zamiast spędzać czas z książką, spędzamy czas na oglądaniu filmu na YouTube, gdzie znienacka autor odrywa się od głównego wątku, by przypadkiem zareklamować swoje szkolenie.
Czy rady zawarte w książce prowadzą do bogactwa? Nie wiem, być może. Po przeczytaniu książki z pewnością nie zostaniesz bogaczem w tydzień. Nie doszukałem się również, by autor skumulował obłędny majątek. Uważam jednak, że zawarty w książce materiał do przemyśleń wart jest zainteresowania.